Nawróć się

Przyjacielu, wejdź na właściwą drogę...

Polecamy najnowsze

Św. Katarzyna ze SienyŚw. Katarzyna ze Sieny - czternastowieczna mistyczka włoska, patronka m.in. pielęgniarek, strażaków oraz kobiet, które poroniły.

Święta Katarzyna ze Sieny, czyli Caterina Benincasa, urodziła się w Sienie we Włoszech 25 marca 1347 roku. Już siedem lat później ślubowała Bogu dziewictwo. Nie zważając na wolę rodziców w 1363 wstąpiła do Sióstr od Pokuty św. Dominika, czyli tzw. tercjarek dominikańskich. Złożyła śluby zakonne, a następnie mieszkała w klasztorze i pomagała trędowatym. Siedem lat po wstąpieniu do zakonu rozpoczęła życie apostolskie, gdyż, jak twierdziła, Chrystus nakazał jej to podczas widzenia.

Podczas swego apostolatu pomagała osobom z różnych warstw społecznych nawrócić się i osiągnąć pokój - zarówno w domu, jak i w swojej duszy. Pierwszego kwietnia 1375 roku otrzymała stygmaty - objawiały się one nie, jak u Ojca Pio - w postaci ran, lecz jako krawe płomienie. Katarzyna ze Sieny zmarła w Rzymie w wieku 33 lat - 29 kwietnia 1380 roku. Jej głowa znajduje się w Sienie, natomiast pozostałe relikwie są w koście Santa Maria sopra Minerva w Rzymie.

14 kwietnia 1461 roku została kanonizowana z rąk Papieża Piusa II. Dziewięć lat później zostaa ogłoszona przez Pawła VI doktorem kościoła, a Jan Paweł II w 1999 roku ogłosił ją współpatronką Europy. Ponadto Katarzynie Sieneńskiej przypisuje się autorstwo "Dialogów Katarzyny z Sienny", zwanych także "Dialogami świętej dziewicy". Wspomnienie świętej Katarzyny ze Sieny obchodzi się w dzień jej śmierci, czyli 29 kwietnia.